środa, 25 lipca 2007

Śpiwór w górach

Śpiwór jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia górskiego na wędrówkach z biwakami. Bardzo często staje się jedynym miejscem, w którym można się przespać lub odpocząć, odizolowując ciało od warunków atmosferycznych. W trakcie długotrwałych wędrówek w warunkach zimowych ciepły śpiwór umożliwia wypoczynek fizyczny i daje duży komfort psychiczny. Gdy mam ze sobą zimą dobry śpiwór, wiem, że praktycznie w każdych warunkach i w każdej sytuacji sobie poradzę.
Właściwy wybór śpiwora ma znaczenie zarówno podczas weekendowego wyjazdu za miasto, jak i w czasie wielodniowych zimowych ekspedycji. Latem lub podczas wędrówek od schroniska do schroniska nie musimy nosić ciepłego, a więc ciężkiego i drogiego śpiwora, natomiast zimą dobry śpiwór może zadecydować o szansach przeżycia załamania pogody.
O śpiworach pisaliśmy w artykule „Kołderka Charliego” w numerze 8/2001 „n.p.m.”, a temat temperatur komfortowych i ekstremalnych szczegółowo opisano w numerze 12/2005 „n.p.m.”.

Wiadomości ogólne
Podczas noclegu w górach śpiwór powinien zapewnić naszemu ciału temperaturę optymalną dla snu i wypoczynku. Ponieważ nie istnieje idealny śpiwór przydatny we wszystkich warunkach klimatycznych, tylko dobrze definiując nasze potrzeby, możemy wybrać optymalny produkt.
Za utratę ciepła naszego ciała są odpowiedzialne cztery procesy fizyczne: konwekcja powietrza, przewodzenie ciepła (przede wszystkim do podłoża), ciepło parowania potu i promieniowanie. Najważniejsze w tym zestawieniu są dwa pierwsze czynniki. Dlatego zbyt obszerne śpiwory nie są wskazane i dlatego konieczne jest stosowanie dobrej karimaty.
Przy projektowaniu śpiworów nie bierze się pod uwagę płci użytkownika. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że zazwyczaj kobiety potrzebują cieplejszego śpiwora niż mężczyźni w tych samych warunkach atmosferycznych. Związane to jest z gorszym na ogół krążeniem obwodowym krwi u kobiet. Osoba wybierająca śpiwór musi mieć świadomość, jak bardzo jest wrażliwa na zimno. Jest to sprawa indywidualna i nie idzie w parze ze wzrostem bądź wagą ciała.
Należy podkreślić, że śpiwór nie grzeje, a jedynie izoluje i magazynuje energię produkowaną przez ciało ludzkie. Wycieńczony i wychłodzony człowiek (ofiara wypadku) będzie w tym samym śpiworze odczuwał zimno dotkliwiej niż osoba zahartowana i najedzona.
Lepiej wybrać śpiwór trochę cieplejszy niż potrzebujemy – unikniemy wówczas szczękania zębami podczas pogorszenia pogody. Idealnie byłoby mieć dwa śpiwory: jeden lekki, używany późną wiosną, latem i wczesną jesienią (może być z wypełnieniem syntetycznym), drugi – cieplejszy, puchowy na zimę i trudne warunki atmosferyczne.

źródło: http://www.npm.pl/testy.php?kat=%A6piwory

Brak komentarzy: